Zasady doboru kolorów

Chociaż niektórzy ludzie wiedzą instynktownie, jak wybierać efektowne kombinacje kolorów, większość z nas musi polegać na teorii koloru i dobierać barwy, które pasują do naszych domów.

Podstawy teorii koloru ilustruje wykres kołowy. Koło pokazuje, w jaki sposób są powiązane kolory i barwy. Kolory na kole są sklasyfikowane jako podstawowe lub pochodne. Kombinacje tych kolorów, w zależności od ich pozycji na kole, określamy jako pokrewne lub kontrastowe.

Kolory podstawowe i pochodne

Czerwony, żółty i niebieski to kolory podstawowe.  Pomarańczowy, zielony
i fioletowy to kolory pochodne, utworzone przez połączenie dwóch kolorów podstawowych. Wszystkie kolory farb tworzy się przez mieszanie białego, czarnego i kolorów podstawowych.

Kolory pokrewne i kontrastowe

Kolory pokrewne to te umieszczone obok siebie, np. czerwony i pomarańczowy. Kolory kontrastowe znajdują się naprzeciw siebie, np. niebieski jest kontrastowy wobec pomarańczowego.

Kolory neutralne

Kolory neutralne to odcienie bieli, szarości, albo beżu. Większość kolorów neutralnych jest nieznacznie zabarwiona innym kolorem.

Wartość, nasycenie i "temperatura" koloru

Kolory są też klasyfikowane według ich wartości, nasycenia i "temperatury".   Wartość barwy jest określona przez ilość obecnej bieli lub czerni. Jasne kolory mają większy procent białego; ciemne zawierają więcej czerni.

Nasycenie określa jasność barwy. Barwy nasycone, zwane też kolorami jasnymi, to barwy intensywne bez domieszki czerni, bieli lub kolory kontrastowego. Kolory nienasycone, zwane również kolorami stonowanymi, tworzy się poprzez dodanie domieszki bieli, czerni lub barwy kontrastowej.

Kolory określa się również jako ciepłe lub zimne. Barwy ciepłe to odmiany czerwonego, pomarańczowego, żółtego i brązowego; barwy zimne to odmiany zielonego, niebieskiego i fioletowego.