Tikkurila GrafoTherm – ochrona przed wilgocią

Tikkurila GrafoTherm to jednoskładnikowa, wodorozcieńczalna powłoka antykondensacyjna przeznaczona do aplikacji na blachy dachowe, konstrukcje stalowe i inne powierzchnie metalowe, na których występuje problem kondensacji i skraplania wody.  Farba tworzy powłokę zbudowaną z milionów mikroporów o wielkości 0.1 - 100 mikronów, które tworzą wielowarstwową, porowatą strukturę, która doskonale wchłania i odparowuje wilgoć.   


Inne właściwości Tikkurila GrafoTherm

Inne ważne właściwości powłoki Tikkurila GrafoTherm to izolacja termiczna (λ = 0.085 W/mK) oraz tłumienie fal akustycznych i wibracji.  Przy zastosowaniu grubszej warstwy, farba spowalnia gwałtowne zmiany w temperaturze powierzchni.  W ten sposób, w nocy, temperatura podłoża, np. profilowanej blachy dachowej nie obniża się tak gwałtownie poniżej punktu rosy.  Podczas upalnych dni powłoka Tikkurila DryTech izoluje podłoże przed wysokimi temperaturami.

Zastosowanie i aplikacja

Tikkurila GrafoTherm rekomendowany jest do zabezpieczania elementów konstrukcyjnych i osłonowych takich obiektów jak magazyny, parkingi, zakładay wodociągowe, zakłądy produkcyjne, obiekty sportowe, wnętrza wież turbin wiatrowych, kontenerów morskich i kolejowych, wagonów towarowych, a także budynków inwentarzowych, itp.

Najlepsza metoda aplikacji Tikkurila GrafoTherm to natrysk, ale farbę można również nakładać pędzlem lub wałkiem.

W ofercie posiadamy również wersję produtku na linie produkcyjne z apliakcją natryskową - Tikkurila GrafoTherm Line.


Produkt

Gęstość 

Wydajność

Wchłanianie wody

Metody aplikacji

Kolory

GrafoTherm 

1,1 kg/l

1,1-1,8 m2/l

 

ok. 520 g/m2 wody, dla powłoki 1000 g/m2 WFT (320 g/m2 DFT), (NF P15-203-1 1997)

Natrysk hydrodynamiczny, pędzel lub wałek

Biały i szary

GrafoTherm Line 

1,05 kg/l

0,9-1,8 m2/l

 

ok. 330 g/m2 wody, dla powłoki 600 g/m2 WFT (250 g/m2 DFT), (NF P15-203-1 1997)                

ok. 520 g/m2 wody, dla powłoki 1200 g/m2 WFT (500 g/m2 DFT), (NF P15-203-1 1997)

 

Natrysk konwencjonalny or pistolet natryskowy do tynków

 

Biały i szary


 Jak działa powłoka Tikkurila GrafoTherm

Przykład działania powłoki Tikkurila GrafoTherm

Na ilustracjach porównujemy cykl kondensacyjny, który ma miejsce w nieizolowanych budynkach z dachem częściowo zabezpieczonym powłoką Tikkurila GrafoTherm i częściowo pokrytym niezabezpieczoną blachą.

Przykład poniżej odnosi się do warunków pogodowych panujących wczesną wiosną lub późną jesienią.

Faza 1 - wieczór

Słońce zachodzi i temperatura powietrza obniża się gwałtownie. Temperatura dachu za chwilę osiągnie punkt rosy i na niezabepieczonej części dachu rozpocznie się proces kondensacji wody.

Powłoka Tikkurila GrafoTherm izoluje i zmniejsza różnicę temperatur między blachą stalową a powietrzem.  Dlatego na zabezpieczonej części dachu zjawisko kondensacji nie występuje.

Faza 2 - Noc

Podczas zimnych, bezchmurnych nocy, temperatura blaszanego dachu może być znacznie niższa od temperatury powietrza.  Takie zjawisko spowodowane jest długofalową emisją ciepła z dachu do atmosfery.

Silna kondensacja pary wodnej pojawia się teraz na niezabezpieczonej powierzchni, tworzą się krople, które zaczynają skapywać z dachu.  Proces skraplania odbywa się również pod powłoką Tikkurila GrafoTherm, ale już nie pojawia się na warstwie nawierzchniowej.

Struktura mikroporów Tikkurila GrafoTherm powoduje wchłaniane wilgoci przez powłokę i rozproszenie jej na całą powierzchnię, gdzie jest czasowo przetrzymywana, a podczas zmiany warunków atmosferycznych odparowywana.

Faza 3 - Poranek

Wschodzi słońce i temperatura powietrza wzrasta.  Temperatura stalowego dachu wkrótce przekroczy punkt rosy.  Z niezabezpieczonej powierzchni stalowej powoli przestaje skapywać woda i podłoże staje się suche.

Powłoka Tikkurila GrafoTherm szybko wysycha i wkrótce odzyska swoje właściwości antykondensacyjne, aby odpowednio zadziałać podczas następnego cyklu kondensacyjnego.

Dzięki strukturze mikroporów, napięcie powierzchniowe wody zostaje zerwane i wilgoć odparowuje z powłoki  dwu-, trzykrotnie szybciej niż z niezabezpieczonej antykondensacyjnie powierzchni.


Produkty

Tikkurila GrafoTherm_20L
MED

Tikkurila GrafoTherm

 

Zalecany do malowania wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz pod zadaszeniami obiektów takich jak: zakłady usługowe i produkcyjne, także branży spożywczej z wykluczeniem bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz obiekty służby zdrowia i magazyny.


Produkt wodorozcieńczalny Narzędzie: wałek Narzędzie: natrysk
Wydajność produktu na powierzchni chropowatej
1,1
Wydajność produktu na powierzchni gładkiej
1,8
Tikkurila GrafoTherm_Line

Tikkurila GrafoTherm Line

 

Zalecany do malowania wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz pod zadaszeniami obiektów takich jak: zakłady usługowe i produkcyjne, także branży spożywczej z wykluczeniem bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz obiekty służby zdrowia i magazyny.


Produkt wodorozcieńczalny Narzędzie: natrysk
Wydajność produktu na powierzchni chropowatej
0,9
Wydajność produktu na powierzchni gładkiej
1,8

Tikkurila Drytech - GrafoTherm & Acoustics

Tikkurila DryTech GrafoTherm & Acoustics
Tikkurila DryTech

Specjalistyczne powłoki ograniczające wilgoć i hałas.

Tikkurila DryTech GrafoTherm & Acoustics