Kolor a światło

Wpływ oświetlenia na postrzeganie koloru

W wyborze kolorów światło odgrywa kluczową rolę – jego jakość, natężenie i kąt padania w znaczący sposób odpowiadają za to, jak w danej przestrzeni postrzegamy kolory. Ta sama barwa będzie wyglądała zupełnie inaczej w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym, szczególnie w przypadku jaśniejszych odcieni.

Światło żarówki jest postrzegane jako ciepłe i bardziej żółte, z kolei świetlówki mają stosunkowo słabą moc odtwarzania właściwego koloru. Dlatego też tak ważne jest, aby wyboru kolorów dokonywać we właściwych warunkach świetlnych.

Rodzaj powierzchni również determinuje wybór koloru

Jasne i ciepłe kolory najlepiej nadają się do powierzchni skierowanych na północ i
wschód, a relatywnie zimne barwy sprawdzają się na powierzchniach południowych i zachodnich. Inne czynniki, które należy rozważyć, to między innymi wielkość powierzchni i jej przeznaczenie użytkowe. Z zasady do pomieszczeń takich jak kuchnie czy pokoje dzienne wybiera się jaśniejsze i bardziej neutralne kolory, niż do pomieszczeń, w których przebywa się tylko przez krótkie okresy czasu. Bardziej wyraziste barwy stosuje się do miejsc, gdzie łączą się przestrzenie. Podobnie, łazienki można rozjaśnić stosując nasycone kolory.