Trendy kolorystyczne prosto z Milan Design Week 2018

Tydzień Designu w Mediolanie to najbardziej wyczekiwane wydarzenie w branży światowego wzornictwa. W tym roku również i my wraz z Niną Bruun – wielokrotnie nagradzanym analitykiem trendów, wzięliśmy w nim udział, aby odkryć kierunki, które będą wkrótce kształtować wnętrzarski design.  Kolory wychodzą na pierwszy plan w nowych, odświeżonych odsłonach.

“Większe powierzchnie zostały zdominowane poprzez kontrastowe łączenia surowych struktur, luster i elementów metalicznych z rozwiązaniami matowymi i lśniącymi.  Naszą uwagę przykuły nasycone kolory występujące w pojedynkę, takie jak czerwony, niebieski, czy żółty – wszystkie te odcienie wysunęły się na pierwszy plan w nowej, świeżej odsłonie”


Nina Bruun, Analityk trendów i projektantka
Członek Jury Tikkurila Color Now 2018

Elementy metaliczne

W tym roku na targach licznie prezentowane są zimne, metaliczne oraz lustrzane powierzchnie.  Metale, takie jak stal, aluminium i srebro są w tej chwili bardzo modne,  a sposób w jaki współgrają ze światłem i zwierciadlanym odbiciem szczególnie intryguje i podkreśla wiecznie zmienny charakter ekspozycji.   Można je stosować we wnętrzach jako efekt specjalny albo jako kontrastujący akcent względem innych powierzchni lub mebli.

Zainspiruj się tymi kolorami Tikkurila : Jupiter HM 2075 oraz  Uranus HM 2077 z palety Tikkurila Taika

Żółcienie


Żółty staje się główną barwą, do której dopasowywane są kolory kontrastujące.  Mamy do czynienia z szerokim spektrum żółcieni, od zimnych po ciepłe odcienie, od tonów pomarańczowych po zielone.   Żółty kolor ma w sobie coś z emocji i jego różne odcienie mogą być stosowane na przykład jako świeży lub ciepły element danej aranżacji.

Zainspiruj się tymi kolorami Tikkurila: K303 oraz S309.Rześki błekit

 Niebieski kolor może być naprawdę głębokim i dominującym odcieniem, ale gdy występuje w kontrolowanej przestrzeni albo razem z graficznymi liniami, przybiera żartobliwy charakter i wywołuje wrażenie świeżości pomimo swojej głębi i efektu zacienienia.

Zainspiruj się tymi kolorami Tikkurila: F435 oraz M350.Surowe wykończenie

Pozostawienie surowej struktury powierzchni lub nadanie wyglądu podkreślającego jej ręczne wykonanie, to domena włoskiego designu, ale w tej chwili tego typu wykończenia są bardzo modne również w Skandynawii.   Taki zabieg dekoracyjny dodaje wnętrzu charakteru, życia, historii.  Dalekie od perfekcyjnego wykończenie jest wyjątkowo fascynujące.

Zainspiruj się tymi kolorami Tikkurila: X487 oraz M476.Zdecydowana czerwień

Bardzo zdecydowana czerwień to kolor, który często przewijał się w Mediolanie i to jest barwa, której powinniśmy nauczyć się stosować częściej w Skandynawii.   To jest silny kolor, który niekoniecznie musi dominować i mimo faktu, że czerwień łatwo przyciąga uwagę, to również może oddziaływać kojąco. Niektóre odcienie czerwieni są tak zbliżone do kolorów ziemi, że naturalnie stapiają się z innymi przygaszonymi barwami.

Zainspiruj się tymi kolorami Tikkurila: H417 oraz N405.Miks połysku i matu

Ten trend polega na zastosowaniu różnych stopni połysku w tej samej przestrzeni.  Widzieliśmy mnóstwo rozwiązań dekoracyjnych jak np. płytki ceramiczne, które połączono z matowymi i połyskowymi powierzchniami tworząc bardzo interesujące aranżacje.  Podczas, gdy matowe wykończenie jest trendem obowiązującym we wzornictwie  już od dłuższego czasu, to efekty połyskowe stanowią nowy dodatek.  Światło odbijające się tak różnie od elementów połyskowych i matowych to niezwykle fascynujący widok.  

Zainspiruj się tymi kolorami Tikkurila: K457 oraz S405.Przygaszony włoski luksus

Ten trend polega na połączeniu w tym samym pomieszczeniu lub nawet na jednej ścianie kilku przygaszonych kolorów. Aby otrzymać wrażenie przygaszonego, włoskiego luksusu, odważnie mieszajcie barwy.  Przygaszony charakter odcieni stworzy spójną aranżację kolorystyczną i wprowadzi do wnętrza spokój.

Zainspiruj się tymi kolorami Tikkurila : Y487 oraz F317.Ogród botaniczny

W czasie naszego pobytu w Mediolanie oczarowały nas otaczające nas zewsząd balkony z bujną roślinnością i kwitnącymi kwiatami.  Dzikie, jakby całkowicie pozostawione naturze,  aranżacje kwiatowe tworzą wyjątkowy klimat ogrodów botanicznych.   Bukiety kwiatów wraz z kolorem pomieszczenia pięknie współtworzą klimat we wnętrzu.

Zainspiruj się tymi koloram Tikkurila: L426 oraz K385.