Trendy kolorystyczne prosto z targów wnętrzarskich w Sztokholmie

Niedawno odwiedziliśmy targi wnętrzarskie w Sztokholmie Furniture and Light Fair i na podstawie naszych obserwacji wytypowaliśmy kolory, na które w tym roku warto szczególnie zwrócić uwagę.

Ziemiste odcienie czerwieni nadal odgrywają ważną rolę, ale tym razem na pierwszy plan wysuwają się jaśniejsze barwy, odcienie surowego drewna oraz zaskakujące nowe kolory jak na przykład „baby blue” – jasna tonacja niebieskiego.  Era nietuzinkowych powierzchni nadal trwa, ale wyraźnie zauważalne jest dążenie ku jeszcze bardziej odważnym rozwiązaniom.

“"Na ścianach dominowały matowe, półmatowe oraz nierówne, strukturalne powierzchnie, które łączyły się z powierzchniami idealnie gładkimi i innymi teksturami. Kolory połączono z reliefami, aby stworzyć zapierające dech w piersiach wrażenie trójwymiarowości.”

Päivi Häikiö, Creative Director
Współtworzyła kolekcję kolorów na rok 2018 - Tikkurila Minerals


1. We wnętrzach nadal królują ziemiste czerwienie

Czerwienie o głębszych tonacjach współgrają z odcieniami koniaku i wosku.  

Kolory ziemi wciąż nie tracą na popularności i jednocześnie nadal królować będą  stonowane odcienie.  Na targach odcienie burgundu, koniaku, angory, przygaszonego różu widoczne były praktycznie wszędzie.  Do dobrze już nam znanej palety kolorów ziemi dołączył ciepły odcień delikatnej brzoskwini. 

Wyraziste, świeże czerwienie takie jak Tomato i tonacje Bauhaus połączone z terakotą tworzą ciepłe i jednocześnie dynamiczne wnętrza.  Głębokie, ciemne czerwienie prezentowały się szczególnie imponująco na dużychpowierzchniach o różnorodnych teksturach.

Zainspiruj się tymi kolorami z palety Tikkurila:2. Nowe oblicze zdecydowanych rozwiązań kolorystycznych

Zaskakujące połączenie wyrazistych i przygaszonych tonacji.

Mimo tego, że kolory ziemi dominują w aranżacjach kolorystycznych, to jednak tym razem pojawiają się w towarzystwie wyrazistych barw, co zapowiada pojawienie się nowej ery mocnych tonacji.  Energetyczne, odważne odcienie niebieskiego, zielonego i żółtego zestawione z przygaszonymi barwami tworzą nietuzinkowe, dynamiczne kombinacje.  

Zdecydowana zieleń zestawiona z jasnym liliowym odcieniem  to jedna z najbardziej zaskakujących i nowoczesnych kompozycji prezentowanych na targach.

Zainspiruj się tymi kolorami z palety Tikkurila:3. Błękity i szarości

Wyraziste połączenie głebokiego indygo i terakoty oraz wschodząca gwiazda wśród barw -  pastelowy „baby blue”.

Błękity i szarości również królowały na targowych ekspozycjach.  Indygo, royal French, tonacje granatowe i  atramentowe występowały zarówno w roli akcentu kolorystycznego jak i na dużych powierzchniach.  Ciemne warianty niebieskiego przybierają jeszcze głębsze odcienie w zestawieniu z błyszczącą miedzią i kolorami ziemi, jak np. terakota. 

W Sztokholmie wyróżniały się również szarości z nutą błękitu.  Najbardziej zaskakujący kolor, który szczególnie przyciągnął naszą uwagę to delikatny, pastelowy „baby blue”, który wykorzystany został w różnych materiałach i formach.  W tym kolorze zaprezentowano  na targach zarówno ściany, jak i akcesoria dekoracyjne, np. zasłony czy wyroby ceramiczne.

Zainspiruj się tymi kolorami z palety Tikkurila:4. Od żółcieni po zielenie

Zielenie z nutą żółtego wpadające w oliwkowe, niebieskawe i brązowe tonacje.

Żółcienie w różnych tonacjach – woskowej, musztardowej, curry czy w wersji bardziej przydymionej widoczne były na targach zarówno w detalach jak i na dużych powierzchniach.  Nienaganne kompozycje kolorystyczne musztardy, toffi i koniaku doskonale sprawdziły się w różnorodnych teksturach i materiałach.

Na ekspozycjach chętnie prezentowano żółcienie wpadające w zieleń, a odcień oliwki okazał się jedną z najciekawszych propozycji kolorystycznych prezentowanych w Sztokholmie.  Zielenie często występowały w połączeniu z kolorami ziemi oraz w monochromatycznych aranżacjach.

Zainspiruj się tymi kolorami z palety Tikkurila:5. Delikatne, neutralne rozwiązania

Przygaszone tonacje – delikatny róż, ciepła biel, przygaszony odcień żółcieni i czerwieni w kompozycji z mocnym, ciemnym brązem.

Biel – klasyczne rozwiązanie w skandynawskim designie – odsłoniła swoje inne, ciekawe oblicze. W połączeniu z kolorami ziemi, w wielorakich odcieniach, w chłodnej i ciepłej tonacji, w monochromatycznej kompozycji lub osobno.  Ciepłe i chłodne tonacje bieli zgrywały się w spójną, pełną naturalnej harmonii całość.  

Urok bieli został doskonale wyeksponowany – ten kolor to prawdziwy kameleon, który staje się dominantą w zestawieniu z innymi chłodnymi i ciepłymi odcieniami, a prawdziwie króluje, gdy zamiast spełniać funkcję  jednolitej, białej powierzchni stanowi element kolekcji kolorystycznej.

Zainspiruj się tymi kolorami z palety Tikkurila:6. Ciemność

Głęboki, ciemny brąz w zestawie z odcieniem granatowym, ciemną leśną zielenią z dodatkiem mchu.

Czarne tonacje z domieszką brązu w zestawie z delikatnymi i przygaszonymi odcieniami prezentowane były na targach zarówno na dużych powierzchniach jak i w postaci akcentów kolorystycznych.  Ciemne kolory pojawiły się w zestawie z materiałami odbijającymi światło, takimi jak szkło, błyszczące powierzchnie, lustra oraz akcesoria udekorowane mieniącymi się kryształkami, np. poduszki, dywaniki, narzuty.

Zabarwione brązem odcienie czerni doskonale wpisywały się w nurt art deco, podkreślając architektoniczne elementy wnętrz w formie różnorodnych łuków, sztukaterii oraz atrakcyjnych wzorów na bazie prostych kwadratów.

Zainspiruj się tymi kolorami z palety Tikkurila:7. Wszystkie kolory drewna

Surowe, naturalne drewno towarzyszy kolorystycznym propozycjom z palety ziemistych i energetycznych barw. 

Sosna, świerk, dąb i jesion to najchętniej wykorzystywane gatunki drewna, które zostały przetworzone tak, aby imitowały jak najbardziej naturalną, nie poddaną obróbce przemysłowej powierzchnię.  Tak przygotowany materiał zestawiono nie tylko z ciemnymi kolorami w postaci głębokich, ciemnych brązów, ale również z jasnymi wariantami kolorystycznymi, jak na przykład ‘baby blues’ lub mocnymi czerwieniami.

Zainspiruj się tymi kolorami z palety Tikkurila: