Wybór kolorów do wymalowań zewnętrznych

Dla wielu osób bardzo trudnym zadaniem jest wybór koloru do powierzchni zewnętrznej, głównie dlatego, że niezwykle trudno wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała w danym kolorze cała, duża powierzchnia, bazując jedynie na malutkiej próbce koloru. 

Dlatego też zawsze warto przyjrzeć się wymalowaniom w sklepie oraz skorzystać z Tikkurila Colour Planner, a już po wybraniu farby zrobić próbne wymalowanie i sprawdzić, jak kolor wygląda po wyschnięcie w jego docelowym, naturalnym otoczeniu.

Przy wyborze kolorów do wymalowań zewnętrznych próbki kolorów powinny być oceniane przy udziale naturalnego światła słonecznego w pionowej pozycji. Zaleca się próbne pomalowanie jednego metra kwadratowego powierzchni, często bowiem zdarza się, że próbki kolorów wydają się na zewnątrz nieco niebieskawe i jaśniejsze niż we wnętrzu. Farby do wymalowań zewnętrznych wyglądają na ciemniejsze niż w rzeczywistości, w szczególności w zestawieniu z białym tłem karty kolorów.

Ciemne kolory znacznie łatwiej niż jasne „wtapiają się” w naturalne otoczenie. Na otwartych i słonecznych przestrzeniach lepiej sprawdzą się jaśniejsze odcienie, podczas gdy ciemniejsze pasują bardziej np. na terenach w pobliżu lasu. Pora dnia czy nawet pora roku również wpływa na postrzeganie koloru na zewnątrz, tak więc fasada może wyglądać kompletnie inaczej o zmierzchu a inaczej o poranku. Podobnie, czarno-biały krajobraz zimy czy zieleń lata mogą w znacznym stopniu zmienić odbiór danego koloru.

Zanim przystąpi się do malowania budynku drewnianego, powinno się sprawdzić swój wybór kolorystyczny na oddzielnym kawałku drewna, aby upewnić się co do barwy. W przypadku aplikowania przezroczystych powłok na ostateczny efekt mają wpływ poprzednie warstwy koloru oraz rodzaj i stan drewna.