Efekt dekoracyjny świecący w ciemności

Zobaczcie jak hobby naszych dzieci może stać się inspiracją do dekoracji ścian w ich pokojach.  Wykonamy efekt dekoracyjny przy użyciu szablonów i laserunku świecącego  w ciemnościach Tikkurila Taika Glow.

Niezbędne produkty oraz narzędzia do wykonania efektu dekoracyjnego:  

  • Farba Tikkurila Optiva  Matt 5 w wybranym kolorze
  • Laserunek fluroescencyjny Tikkurila Taika Glow
  • Szablon
  • Wałek
  • Pędzel
  • Wiaderko z wodą – do czyszczenia narzędzi w trakcie pracy
  • Papier lub folia do zabezpieczenia podłogi

Przed malowaniem

Zaczynamy od odpowiedniego przygotowania podłoża.  Powierzchnię dokładnie oczyszczamy, a ewentualne nierówności wygładzamy masą szpachlową Tikkurila Prestomax.

Mało spójne tynki, gładzie, niemalowane wcześniej podłoża przed gruntowaniem wzmacniamy preparatem Tikkurila Suprabilit.

Stabilne i spójne podłoża nie wymagają wzmocnienia -  do gruntowania używamy od razu farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer.

Malowanie

Odpowiednio przygotowaną powierzchnię malujemy dwukrotnie farbą Tikkurila Optiva Matt 5 w dowolnym kolorze.  My wybraliśmy kolor L385.  Farbę tą polecamy do malowania pokoi dziecięcych, ponieważ posiada podwyższoną odporność na plamy i zabrudzenia. Jest także bezpieczna dla zdrowia, co potwierdzają  rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz certyfikat Ecolabel.

Przed rozpoczęciem malowania farbę należy dokładnie wymieszać. Do malowania polecamy wałek o średniej długości włosia, ponieważ  tworzy on drobną, gładką strukturę, na której łatwiej będzie odwzorować  szablon.

Ważne, aby pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby zachować minimum czterogodzinny odstęp.

Malowanie wzoru

Po całkowitym wyschnięciu farby  przyklejamy szablon. Jego wzór będzie zależał od upodobań dziecka -  my urządzamy pokój fana muzyki gitarowej. Skorzystaliśmy z gotowego szablonu wykonanego z folii samoprzylepnej. Osoby uzdolnione plastycznie mogą wybrany kształt narysować odręcznie, a następnie wypełnić go farbą.

Do wykonania wzoru użyjemy tej samej farby czyli, Tikkurila Optiva Matt 5 ale zabarwionej na inny kolor, tym razem V389.  Szablon wypełniamy za pomocą małego wałka.

 Odklejamy szablon i wzór pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny.  Szablon powinien zostać usunięty zaraz po malowaniu.  Zapobiegnie to oderwaniu świeżej warstwy farby ze ściany.

Następnie na wykonany wcześniej wzór nakładamy  laserunek fluorescencyjny Tikkurila Taika Glow. Dzięki niemu gitara będzie widoczna także w ciemności, święcąc aż do 6 godzin.

Laserunek nakładamy przy pomocy pędzla, pokrywając wymalowany wcześniej wzór gitary.  Aplikujemy 2 do 3 warstw i pozostawiamy do wyschnięcia.


Lista produktów i narzędzi

Tikkurila Suprabilit
 
Tikkurila Optiva Primer
 
Tikkurila Optiva Matt [5]
 
Tikkurila Taika Glow
 
Szablon malarski
 
Wałek malarski z kuwetą
 
Pędzel malarski z naturalnego włosia
 
Folia malarska