Renowacja ścian - ciągi komunikacyjne, powierzchnie spękane

Przemywanie ściany

1. Umyć powierzchnię odpowiednim produktem (stosując się do instrukcji na opakowaniu), dokładnie spłukać i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Rekomendowany produkt: Tikkurila Maalipesu.

 
Usuwanie starej powłoki

2. Usunąć łuszczące się, luźne fragmenty starej powłoki za pomocą skrobaka.

Narzędzia:

 
Usuwanie starej powłoki

3. Usunąć stare, odpadające tynki oraz stare wypełnienia pęknięć i różnego rodzaju ubytków.

Narzędzia:

 
Wyrównanie powierzchni

4. Wyrównać powierzchnię odpowiednią masą finiszową (gładzią). Pamiętaj, aby ostatnią warstwę pod malowanie wykonać na całej powierzchni, która będzie malowana. Uzyskasz w ten sposób jednolitą powierzchnię o tej samej strukturze. Pamiętaj, by zapoznać się z kartą techniczną produktu i stosować się do zawartych w niej zaleceń.

Narzędzia:

 
 
Szlifowanie i usuwanie kurzu

5. Całą powierzchnię ściany zeszlifować papierem ściernym, kurz usunąć za pomocą szczotki, wilgotnej ściereczki lub odkurzacza przemysłowego.

Narzędzia:

 
 
 
Malowanie ścian

6. Zagruntować podłoże. Jeżeli podłoże jest sypkie, niestabilne - użyć preparatu do gruntowania Tikkurila Suprabilit. Jeśli podłoże jest stabilne, zwarte - użyć farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer.

Narzędzia:

 
 
Nakładanie tapety

7. Jeżeli malowane ściany są popękane, to warto je wzmocnić stosując tapety z włókna szklanego Tasso. Podnoszą one odporność powłoki na uderzenia, zadrapania, maskują drobne spękania. Po wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni rozcieńczonym 1 do 1 z wodą preparatem Tikkurila Luja Moisture Stop, przykleić tapetę z włókna szklanego. Przy pomocy wałka nałożyć pojedynczą warstwę Tikkurila Luja Moisture Stop na szerokość jednego pasa tapety. Następnie przyłożyć tapetę (tak, by krawędzie idealnie stykały się - nie powinno być przerw pomiędzy krawędziami tapety). Przy pomocy plastikowej łopatki przyciskać tapetę do powierzchni (ruchami od jednej do drugiej krawędzi tapety), tak by stała się wilgotna. Jeżeli tapeta nie przesiąka nałożyć kolejną warstwę preparatu. Pozostawić na jeden dzień do wyschnięcia. Pamiętaj, aby zapoznać się z kartą techniczną produktów i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Narzędzia:

 
 

Produkty:

Malowanie ściany

8. Nałożyć dwie warstwy jednej z zaproponowanych farb wykończeniowych i pozostawić powłokę do wyschnięcia. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniego odstępu czasowego między kolejnymi warstwami farby. Rekomendowane produkty: Tikkurila Optiva Matt [5], Tikkurila Optiva Satin matt [7], Tikkurila Optiva Semi Matt [20].

Narzędzia:

 
 
Czyszczenie narzędzi

9. Umyć narzędzia wodą w mydłem i dokładnie wypłukać.